Найчастіше оптимальне лікування переломів шийки стегна — оперативне. У молодих пацієнтів виконують остеосинтез трьома гвинтами, а у літніх – ендопротезування кульшового суглоба.
Поширена небезпечна помилка: «літня людина з переломом шийки стегна не перенесе операцію»… На жаль, літні пацієнти набагато частіше не виносять тривалого та болісного консервативного лікування (деротаційні чобітки, гіпс), і все це закінчується трагедією – смертю близької та коханої людини.
Якщо людина похилого віку до перелому шийки стегна могла ходити, то лікувати її потрібно тільки оперативно - виконувати ендопротезування суглоба.
У молоді навіть за відсутності усунення уламків то, можливо доцільна операція (фіксація перелому трьома гвинтами). В іншому випадку нефіксований перелом може незростись або відбудеться «розсмоктування» головки стегнової кістки (остеонекроз). Навіть мінімальне зміщення кісткових фрагментів при переломі шийки стегна може значно погіршити функцію кульшового суглоба.
Анатомія та кровопостачання
Тазостегновий суглоб є одним із найбільших суглобів нашого тіла. Через те, що людина в результаті еволюції стала на дві ноги, тазостегновий суглоб у неї є основним опорним суглобом і несе значне навантаження при ходьбі, бігу, перенесенні тяжкості. Форму кульшового суглоба можна представити у вигляді кулі, розташованої в глибокому гнізді округлої форми.


Будова кульшового суглоба

Кістка може жити лише тоді, коли до неї надходить кров. Кровопостачання головки стегнової кістки здійснюється трьома основними шляхами:
- Судини, що йдуть до кістки через капсулу суглоба;
- судини, що йдуть усередині самої кістки;
- Судина, що проходить всередині зв'язки головки стегнової кістки. Ця судина добре працює у молодих пацієнтів, але в зрілому віці ця кровоносна судина зазвичай стоншується і закривається.


Кровопостачання голівки та шийки стегнової кістки

При переломі шийки стегнової кістки ушкоджується як кістка, а й розриваються судини, і кістковий фрагмент (головка і частина шийки стегнової кістки), позбавлений кровопостачання, може лизироваться (розсмоктатися), поступово зникнути. Такий стан називають остеонекрозом або аваскулярним некрозом головки стегнової кістки. З іншого боку, позбавлений кровопостачання кістковий фрагмент головки і шийки стегнової кістки може прирости, тобто. виникне такий стан як незрощення перелому або, так званий, хибний суглоб. Особливо високий ризик незрощення після перелому шийки стегна у людей похилого віку, у яких судина, що проходить усередині зв'язування голівки, не функціонує.
У людей похилого віку при переломі шийки стегнової кістки («шийки стегна») кістковий фрагмент виявляється позбавленим кровопостачання і перелом може не зростатися взагалі.
Симптоми
Перелом шийки стегна можна запідозрити за типовим механізмом травми, характерними клінічними ознаками та підтвердити за допомогою рентгенівських знімків.
Літні пацієнти з переломом шийки стегна, як правило, відзначають падіння на ділянку тазостегнового суглоба. У молодих пацієнтів переломи шийки стегна відбуваються внаслідок падіння з висоти або при автомобільних аваріях.
У стані спокою при переломах шийки стегна біль має незначний характер. Біль у ділянці тазостегнового суглоба посилюється при спробі рухів ногою. При переломах шийки стегна гематом в області тазостегнового суглоба зазвичай не буває, а биття по п'яті викликає біль у тазостегновому суглобі, в паху.
При переломі шийки стегнової кістки («шийки стегна») нога може бути укорочена за рахунок усунення уламків кістки. Крім того, зовнішній край стопи може лежати на поверхні ліжка (зовнішня ротація) – також за рахунок усунення уламків. У цьому хворий неспроможна самостійно вивести ногу із цього становища.


Зовнішня ротація кінцівки при переломі шийки стегнової кістки

Крім того, при переломі шийки стегна у переважній більшості випадків пацієнт не може самостійно відірвати п'яту від поверхні ліжка. Ця ознака отримала свою назву - "симптом прилипшої п'яти".


Симптом прилипшої п'яти

Іноді хворі з переломом шийки стегна при спробі повернутися самі відзначають хрускіт в області перелому. Побиття області великого рожна при переломі шийки стегнової кістки («шийки стегна») зазвичай викликає біль у тазостегновому суглобі.
Точний діагноз перелому шийки стегнової кістки («шийки стегна») можна поставити за даними рентгенограм. У деяких випадках для уточнення характеру усунення фрагментів може знадобитися комп'ютерна томографія.


Рентгенограма перелому шийки стегнової кістки

Тактика лікування пацієнтів із переломами шийки стегнової кістки залежить від віку пацієнта, характеру перелому, наявності супутньої соматичної патології. При підозрі на наявність перелому шийки стегнової кістки слід проконсультуватися з ортопедом-травматологом.