1. Що таке артроскопія?

Суть артроскопії полягає в тому, що в області суглоба роблять два дрібні розрізи розміром 5-6 мм. Через розріз у порожнину суглоба вводиться невелика трубка – артроскоп – це об'єктив телевізійної камери, діаметр якої 3-4 мм. Введений у суглоб,  завдяки приєднаній відеокамері, він дозволяє побачити на екрані монітора всі внутрішньосуглобові структури зі збільшенням у 40-60 разів! Саме тому під час артроскопії лікар може виявити і оцінити всі, навіть дрібні, пошкодження суглоба і грамотно їх усунути.

За допомогою артроскопії можна видалити пошкоджену частину меніска, відновити зв'язки, "залатати" пошкоджений хрящ і виконати багато інших складних хірургічних маніпуляцій.

2. Показання щодо артроскопії колінного суглоба:

  • Пошкодження менісків
  • Пошкодження хрестоподібних зв'язок колінного суглоба
  • Запальні захворювання синовіальної оболонки
  • Звичний вивих надколінка
  • Пошкодження та захворювання суглобового хряща
  • Пошкодження та захворювання жирового тіла – хронічна гіперплазія жирового тіла (хвороба Гоффа)
  • Деформуючий артроз колінного суглоба
  • Неясна картина при пошкодженні або захворюванні суглоба, яка не може бути достатньо уточнена за допомогою клінічних та рентгенологічних методів дослідження
  • Неясні скарги після раніше виконаних оперативних втручань

3. Які артроскопічні операції я виконую:

Колінний суглоб

  • Артроскопічне видалення менісків
  • Шов меніска
  • Артроскопічна пластика передньої та задньої хрестоподібної зв'язки
  • Артроскопічне заміщення дефектів хряща
  • Видалення хондромних тіл.
  • Резекція синовіальних складок та жирового тіла колінного суглоба
  • Санаційна артроскопія колінного суглоба при деформуючому артрозі
  • Діагностична артроскопія колінного суглоба

Плечовий суглоб

- звичний вивих плеча

- ушкодження сухожилля довгої головки біцепса

- ушкодження Банкарту (суглобової губи)

- субакроміальний імпінджмент (конфлікт) плечового суглоба

Тазостегновий суглоб

- вільні хондроматозні тіла

- імпінджмент кульшового суглоба

- асептичний некроз головки стегнової кістки на ранніх стадіях

- ранні стадії деформуючого остеоартрозу тазостегнового суглоба

4. Скільки часу необхідно перебувати у стаціонарі після артроскопічної операції?

 

Залежно від виду артроскопічної операції, середні терміни перебування пацієнтів у стаціонарі після операції:

  • Артроскопічне видалення менісків – 1 доба
  • Шов меніска - 1-2 доби
  • Артроскопічна пластика передньої та задньої хрестоподібної зв'язки - 2-3 доби.
  • Видалення хондроматозних тіл – 1 доба
  • Діагностична артроскопія колінного суглоба – 1 доба
  • Артроскопічні операції на плечовому та тазостегновому суглобах – 1-2 доби.

 

6. Що таке ендопротезування кульшового, колінного суглоба?

Протез – штучне пристосування, здатне замінити функцію певного органу. Якщо протез розташовується всередині людського тіла, він називається эндопротезом.

Ендопротезування суглоба - це операція із заміни компонентів суглоба імплантантами, які мають анатомічну форму здорового суглоба та дозволяють виконувати весь обсяг рухів. Після таких операцій пацієнт забуває про болі в суглобах і повертається до активного життя. Я проводжу операції з ендопротезування великих (колінні, тазостегнові, плечові) суглобів.

 

7. Показання до ендопротезування тазостегнового/колінного суглоба:

  • Дегенеративно-дистрофічні захворювання (всі види остеоартрозів та артритів)
  • Хвороба Бехтерєва
  • Асептичний некроз голівки стегнової кістки
  • Внутрішньосуглобові переломи
  • Хибні суглоби
  • Дисплазія суглобів
  • Перелом шийки бедра

8. Абсолютні протипоказання до операції із заміни суглоба:
- наявність вогнища гнійної інфекції (тонзиліти, каріозні зуби, хронічні гайморити та отити, гнійничкові захворювання шкіри);
- психічні або нейром'язові розлади;
- активна або латентна інфекція в ділянці суглоба давністю менше 3-х місяців;
- гострі захворювання судин нижніх кінцівок (тромбофлебіт, тромбоемболія).

9. Ендопротезування тазостегнового суглоба

Більш детальну інформацію щодо ендопротезування тазостегнового суглоба можна прочитати за посиланням

10. Як відбувається операція із заміни кульшового суглоба?

Консультація.

Під час консультації лікар визначає показання та протипоказання до ендопротезування суглоба, проводить необхідні дослідження та підбір відповідного протезу. Рентгенологічне дослідження дозволить з'ясувати рівень зношеності суглоба, зробити необхідні вимірювання. Вас обов'язково попередять про можливі ризики та ускладнення операції.

Перед операцією хворому проводиться ретельне обстеження, під час якого визначаються показання та протипоказання до проведення хірургічного втручання, а також виконують ретельний підбір необхідного протезу.

До операції пацієнт проходить повне клінічне обстеження (здача аналізів, консультації спеціалістів, огляд анестезіолога). Госпіталізація пацієнта за 1-2 дні до операції.

Найчастіше операції з ендопротезування суглобів проходять без серйозних ускладнень і дозволяють практично у всіх випадках домогтися відновлення рухової активності пацієнта, а також позбавити його багаторічного болю.

Операція із заміни тазостегнового суглоба протезом є складною високотехнологічною процедурою. Тому велике значення має передопераційне обстеження пацієнта, вибір адекватного для кожного конкретного випадку типу ендопротезу, а також чітке дотримання рекомендацій після операції.

У стандартних випадках імплантація штучного суглоба триває 1-2 години.

У ході операції зруйнований хворобою кульшовий суглоб безповоротно видаляється з організму. Після цього його місце встановлюється ендопротез. Хірург виконує видалення голівки та шийки стегнової кістки, а на їх місце фіксуються деталі ендопротезу (голівка та стегнова ніжка). Вертлужна западина розсвердлюється, але в її місце вставляється штучна западина, яка закріплюється з допомогою шурупів чи цементу. Після перевірки функції кінцівки операційна рана ушивається пошарово. Для видалення крові, яка може накопичуватися в рані після операції, на бічній поверхні стегна встановлюється трубка-дренаж.

Під час операції проводяться заходи щодо профілактики інфекційних ускладнень, за необхідності заповнення крововтрати, дренування рани з метою профілактики скупчення крові.

До ускладнень операції можна віднести такі:

- інфекція у галузі операції;

- крововтрата під час операції або після неї;

- тромбоемболія (закупорка судини тромбом);

- вивих протеза, що вимагатиме збільшення термінів лікування.

Після операції.

У післяопераційному періоді продовжується введення антибіотиків, знеболювальних засобів, симптоматичне лікування. Між ногами укладається валик, що утримує оперовану кінцівку у правильному положенні. Активізація в ліжку дозволяється вже на добу після операції. З другого дня можна сідати в ліжку, починати статичні вправи для м'язів кінцівки, виконувати дихальну гімнастику. Ходьба з дозованим навантаженням на оперовану кінцівку та додатковою опорою можлива вже на 2 добу. Шви знімати не треба (рана ушивається косметичним швом)!

Виписка додому. Виписка проводиться через 6-8 днів після операції. Слід продовжувати реабілітаційні заходи, суворо дотримуючись рекомендацій хірурга, що оперував. За потреби можлива госпіталізація до реабілітаційного центру для відновлення рухів під керівництвом фахівців – реабілітологів. Обмеження у фізичному навантаженні на оперовану кінцівку слід дотримуватися протягом 6-8 тижнів від операції, протягом цього часу рекомендується використання додаткової опори.

11. Як відбувається ендопротезування колінного суглоба

Ендопротезування колінного суглоба – дуже точне хірургічне втручання, мета якого – забезпечити Вам рухливий безболісний суглоб, що дозволяє повернутися до звичного життя. Ендопротезування колінних суглобів необхідне тоді, коли руйнування колін настільки велике, що втручання, що зберігає суглоб, більше не має сенсу.

Я проводжу первинне (тотальне) та повторне (ревізійне) ендопротезування колінного суглоба.

Як і звичайний колінний суглоб, штучний точно повторює елементи нормального суглоба, дозволяючи здійснити необхідний обсяг рухів. До кожного конкретного випадку підбирається відповідний протез. Ендопротезування колінних суглобів проводиться сучасними імплантатами провідних світових виробників.

Консультація. Під час консультації лікар визначить показання та протипоказання до ендопротезування суглоба, проведе необхідні дослідження та підбір відповідного протезу. Рентгенологічне дослідження дозволить з'ясувати рівень зношеності суглоба, зробити необхідні вимірювання. Вас обов'язково попередять про можливі ризики та ускладнення операції.

  До ускладнень операції можна віднести такі:
- інфекція в галузі операції
- крововтрата під час операції або після неї
- тромбоемболія (закупорка судини тромбом).

Перед операцією. До операції пацієнт проходить повне клінічне обстеження (здача аналізів, консультації спеціалістів, огляд анестезіолога). Госпіталізація пацієнта за 1-2 дні до операції.

Операція. У стандартних випадках імплантація штучного суглоба триватиме 1,5-2 години. У ході операції, після розтину капсули колінного суглоба та оголення суглобових поверхонь кісток, виконується часткове видалення кісткової тканини. Видаляється також задня поверхня надколінка (колінної чашки). При цьому зв'язкові структури суглоба (бічні та хрестоподібні зв'язки) залишаються незайманими. Далі на підготовлені поверхні кісток, що утворюють колінний суглоб, встановлюються штучні прокладки. Форма прокладок ендопротезу повторює форму суглобових поверхонь колінного суглоба, тому обсяг рухів у протезованому суглобі приблизно такий же, як у колінному суглобі, що нормально функціонує. На закінчення операції, перед накладенням швів, в рану встановлюється дренаж, яким відбуватиметься відтік раневого вмісту (кров, ексудат). Під час операції проводяться заходи щодо профілактики інфекційних ускладнень, за необхідності заповнення крововтрати, дренування рани з метою профілактики скупчення крові.

Після операції. У післяопераційному періоді продовжується введення антибіотиків, знеболювальних засобів, симптоматичне лікування. Активізація в ліжку дозволяється вже на 1 добу після операції. З другого дня можна сідати в ліжку, починати статичні вправи для м'язів кінцівки, виконувати дихальну гімнастику. Ходьба з дозованим навантаженням на оперовану кінцівку та додатковою опорою (милиці, манеж) можлива вже з 2-х діб. Вправи дуже важливі та знижують ризик таких ускладнень, як тромбози тощо. Пізніше потрібна інтенсивна лікувальна гімнастика, яка сприяє зміцненню м'язів та поліпшенню рухливості. Шви знімають на 10-12 добу.

Виписка додому. Виписка проводиться через 7-8 днів після операції. Слід продовжувати реабілітаційні заходи, суворо дотримуючись рекомендацій хірурга, що оперував. За потреби можлива госпіталізація до реабілітаційного відділення для відновлення рухів під керівництвом фахівців – реабілітологів. Обмеження у фізичному навантаженні на оперовану кінцівку слід дотримуватися протягом 6 тижнів від операції, протягом цього часу рекомендується використання додаткової опори. З 4-5 тижнів ходьба з опорою на тростину. Інтенсивність фізичної активності, пов'язаної з важкими струсами (наприклад, поштовхоподібні навантаження, стрибки), при яких протез зазнає ударів та/або підвищених навантажень (наприклад, важке фізичне навантаження, марафони тощо) можуть знизити успіх операції та тривалість служби імплантату. Навіть якщо жодного болю не виникає, штучний суглоб регулярно повинен обстежуватися лікарем.